29 kwietnia 2014

Zupa z boczniaków

Zupa z boczniaków
Lekka, sycąca zupa z boczniaków zwana wegetariańskimi „flakami”. Trochę dziwnie stawiać obok siebie te dwa wyrazy i pewnie wielu się wzdryga słysząc takie zestawienie: ) Faktem jednak pozostaje, że użyte przyprawy i konsystencja boczniaków sprawiają, ze zupa bardzo przypomina tradycyjny polski przysmak. Boczniaki dostępne są w sklepach przez cały rok podobnie jak pieczarki warto więc wprowadzić je do diety, tym bardziej, że są bogatym źródłem witamin z grupy B i soli mineralnych. Najczęściej smażę je podobnie jak grzyby leśne w  panierce, ale przyznam, ze zupą jestem zachwycona.

28 kwietnia 2014

Batoniki owsiane z nadzieniem figowym

Batoniki owsiane z nadzieniem figowym
Trudno sobie wyobrazić zdrowszą przekąskę :- ) Przepis na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy muszą unikać w swojej diecie białej maki, cukru, jaj i produktów mlecznych.  Mimo wykluczenia tak wielu składników batoniki  z płatków owsianych smakują wyśmienicie. Olej kokosowy, który można kupić tutaj,  świetnie zastępuje masło, a miód cukier. Nadzienie z suszonych fig jest słodkie i aromatyczne. Nawiasem mówiąc figi są bardzo zdrowe, żałuję że nie rosną w naszym klimacie, ponieważ wszyscy za nimi przepadamy.  Figi są bogatym źródłem nie tylko błonnika i witamin, ale także soli mineralnych potasu, wapnia, magnezu, cynku i fosforu. Jeśli więc lubicie figi i owies ciastka te  będą idealne na drugie śniadanie.

24 kwietnia 2014

Szynka dojrzewająca

szynka z pończochy
Szynka dojrzewająca
Bardzo smakował mi schab z pończochy, który robiłam już jakiś czas temu. Tym razem eksperymentowałam z szynką i kolejny raz wyszła z tego smaczna domowa wędlina. Użyłam gotowej mieszanki ziół, które dostałam w pakiecie z szynkowarem. Sekret Dziadka Feliksa nie zawiera ani soli ani glutaminianu , jest dobrze skomponowaną miksturą przypraw które lubię. Jeśli nie macie gotowej przyprawy użyjcie swoich ulubionych dodatków. 

18 kwietnia 2014

Żurek postny

Żurek postny
Aż trudno w to uwierzyć, ale przez bardzo długi czas znałam żurek tylko z paczki! W końcu odważyłam się i zaczęłam gotować go z kupnego zakwasu. W tym roku wspięłam się na wyżyny samodzielności i zrobiłam także żytni zakwas. Jestem z siebie bardzo zadowolona :- ) Tym razem ugotowałam postny żurek, bez kiełbasy czy boczku. To taka lekka, delikatniejsza  wersja przygotowana na wywarze warzywnym. Chłopaki uważają, że to najlepszy żurek na świecie, ale oni zawsze tak mówią, żeby mnie przypadkiem nie zniechęcić do gotowania;- )

17 kwietnia 2014

Kurczaczki - babeczki wielkanocne

babeczki na wielkanoc
Kurczaczki - babeczki wielkanocne
 Jak Wam się podobają takie kurczaki – pisklaki? Mnie zauroczyły więc koniecznie musiałam je zrobić. Pięknie będą zdobić wielkanocny stół i niewątpliwie zaskoczą rodzinę.  Babeczki upiekłam kokosowe z dodatkiem mleka kokosowego, obłożyłam je waniliowym, śnieżnobiałym kremem i ozdobiłam zrumienionymi wiórkami kokosowymi - wyszły  z tego całkiem smaczne ptaszki :)

16 kwietnia 2014

Wielkanocne skowronki

bułeczki na wielkanoc
Wielkanocne skowronki
Zgodnie z naszą tradycją na wielkanocnym stole powinno pojawić się ciasto. Najczęściej są to najrozmaitsze baby i mazurki. Proponuję, aby na Waszych stołach zagościły cudne skowronki zwiastujące wiosnę. Pyszne słodkie bułeczki, które będą ozdobą wielkanocnego koszyka i stołu. Drożdżowe ciasto jest lekko słodkie, maślane, o miłym cytrusowym aromacie. Jeśli wolicie aby bułki były bardziej wytrawne, zamiast skórki cytrynowej dodajcie ulubione zioła i zmniejszcie ilość cukru o połowę. Skowronki można, a nawet trzeba lepić z dziećmi – to dla nich wielka  frajda. 

15 kwietnia 2014

Zakwas żytni na żurek

zakwas
Zakwas żytni na żurek
Ostatni moment żeby nastawić zakwas na domowy żurek. Fermentacja trwa około 3 do 5 dni więc zdążycie przed Wielkanocą. Dotychczas kupowałam gotowy zakwas, ale postanowiłam wreszcie spróbować domowej produkcji. Jestem bardzo zadowolona i przyznam że żurek wyszedł wyśmienity:- ) Zakwas można przygotować z samej mąki żytniej i wody lub tak jak ja, dodać do niego czosnek, liście laurowe i ziele angielski.

14 kwietnia 2014

Sałatka jarzynowa

sałatka świąteczna
Sałatka jarzynowa
Królowa wszystkich świąt, imienin i uroczystości rodzinnych. Przez jednych kochana, przez drugich znienawidzona – sałatka jarzynowa. Na pewno znacie i na pewno macie swój ulubiony przepis na taka sałatkę :- ) Choć składniki podobne w każdym domu smakuje inaczej. Jedni kroją ją w drobniutką kostkę, inni w duże kawałki. Jedni dodają sporą porcję domowego majonezu, inni ledwie łyżkę :- ) Dziś przepis na najlepszą sałatkę jarzynową, może przyda Wam się przed nadchodzącą Wielkanocą. 

11 kwietnia 2014

Majonez II

Majonez
Pewnie wiele osób powie po co tracić czas i energię na domowy majonez, skoro za kilka złotych można kupić cały słoik.  A ja wbrew zapewnieniom producentom majonezu, uważam, że domowy jest najlepszy na świecie:- ) W erze mikserów i innych elektrycznych urządzeń ułatwiających pracę w kuchni, robi się go błyskawicznie, a puszysty, kremowy smak wynagrodzi  poniesione trudy. Aby majonezu miał neutralny smak, proponuję użyć delikatnego oleju np. rzepakowego lub słonecznikowego.

10 kwietnia 2014

Ciastka jęczmienne

Ciastka jęczmienne
Kasze jęczmienne jadaliśmy dotychczas jako dodatek do obiadu, czasami kupowałam dla urozmaicenia płatki, które dodawałam do jogurtu zamiast owsianych . Okazało się jednak, że mąka jęczmienna świetnie nadaje się do pieczenia ciasteczek.  Ciasteczka są chrupkie, kruche, cudnie pachną imbirem i cynamonem, a dodatek  melasy nadaje im wyjątkowy smak i kolor. 

3 kwietnia 2014

Zielony koktajl

Zielony koktajl
Co powiecie na koktajl zamiast drugiego śniadania lub podwieczorku? Przyznam, że dla mnie to jedna z ulubionych opcji. Koktajle po pierwsze przygotowuje się błyskawicznie, po drugie łatwo nich przemycić mniej lubiane owoce czy warzywa. Przepisów na najróżniejsze smoothies są tysiące, ale łatwo je komponować samodzielnie, a ich skład i smak można dostosować do własnych upodobań. Dziś przygotowałam dla Was zielony, wiosenny koktajl ze szpinaku, banana i kiwi, mam nadzieję że będzie Wam smakował:- )

2 kwietnia 2014

Dietetyczna mielonka

Dietetyczna mielonka
Mam nadzieję, że jeszcze Wam się nie znudziły przepisy na domowe wędliny:- ) Możliwości jest naprawdę dużo więc zachęcam do samodzielnych eksperymentów. Ostatnio przygotowałam chudą, dietetyczna mielonkę trzech rodzajów mięsa. Wymieszałam wieprzowinę, wołowinę i indyka, dodałam ulubione przyprawy i tak powstała aromatyczna, pyszna wędlina.

1 kwietnia 2014

Ryba po islandzku – Plokkfiskur

Tradycyjne danie kuchni islandzkiej, której głównymi składnikami są ziemniaki i ryba. Pomysł na tak przygotowaną rybę podpatrzyłam w programie pana Makłowicza, ugotowałam i zachwycona jestem jego prostotą i smakiem. Cała rodzina uwielbia ryby w każdej postaci więc pomysł na dorsza w białym sosie przypadł nam do gustu i już nie raz gościł na naszych talerzach. Ponoć Islandczycy wykorzystywali do plokkfiskur  gotowane ziemniaki  i ryby, które pozostały im z obiadu z dnia poprzedniego – może więc to być świetny sposób na zagospodarowanie resztek i nie wyrzucanie jedzenia.