23 listopada 2015

Piernik staropolski

piernik leżakujący, piernik przekładany
Piernik staropolski
Najlepszy piernik na świecie - staropolski piernik świąteczny. Ciasto wyjątkowe bo leżakujące i dojrzewające  w chłodnym  miejscu przez 2 - 6 tygodnie. To ostatni moment, aby zrobić ciasto i cieszyć się jego smakiem w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to przepis, który zapewne znajdziecie w każdej książce poświęconej kuchni polskiej.  Piernik staropolski nie wymaga wielkiego zaangażowania i ma tę zaletę, że robi się go trzy etapowo.  Po pierwsze wyrabia się ciasto, które w spokoju dojrzewa w spiżarni albo lodówce. Po drugie, jakieś cztery dni przed Wigilią piecze się placki, przekłada powidłami, masą marcepanową, orzechową lub kajmakową. Dzień przed podaniem ozdabia się go bakaliami, polewą czekoladową lub lukrem.  Wielką zaletą tego ciasta, jest, ze z dnia na dzień robi się co raz smaczniejsze :)

ETAP I
Składniki:
  • 500 g  prawdziwego miodu
  • 1 szklanka cukru
  • 250 g masła lub smalcu
  • 1 kg pszennej mąki
  • 3 duże jaja  
  • 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 120 g zimnego mleka
  • ½ łyżeczki soli 
  • 4 – 5 łyżki domowej przyprawy do pierników (lub 2 – 3 torebki przypraw korzennych do piernika)  
Powoli podgrzać miód z tłuszczem i cukrem doprowadzając mieszankę prawie do wrzenia. Wystudzić i wymieszać drewniana łyżką, dodając po kolei mąkę, jaja, mleko z rozpuszczoną w niej sodą, a na końcu domową przyprawą do piernika. Wyrobić ciasto, przełożyć do kamiennego garnka (emaliowanego garnka lub do szklanej miski), przykryć ściereczką i odstawić na 2 – 6 tygodni w chłodne miejsce. 

ETAP II
Po minimum 2 tygodniach (najlepiej 3 – 4 tygodniach  dojrzewania),  na 4 dni przed Wigilią  czyli 20 grudnia przechodzimy do drugiego etapu.

Dojrzałe ciasto przed pieczeniem podzielić na 2-3 części, rozwałkować podsypując mąką na grubość ok. 1 centymetra. Piec na blasze (ok. 26x40 cm), wyłożonej pergaminem. Blachy włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180˚C, zmniejszyć temperaturę do 150˚C  i piec ok. 15 – 20 minut. Placki po upieczeniu są twarde, po 2-3 dniach skruszeją.

Ochłodzone placki piernikowe przełożyć lekko rozgrzanymi powidłami śliwkowymi , masą marcepanową, orzechową lub kajmakową. Piernik zawinąć szczelnie folią aluminiową, przykryć obciążoną deseczką i odstawić do spiżarni na 3 dni. 

ETAP III
Dzień przed Wigilią ozdobić staropolski piernik świąteczny bakaliami, polewą czekoladową lub lukrem.


Smacznego:- )


Źródło przepisu: Maciej Kuroń „Kuchnia polska”

piernik przekładany, piernik wigilijny
Piernik staropolski
piernik rosyjski, piernik leżakujacy
Piernik staropolski
piernik przekładany powidłami śliwkowymi
Piernik staropolski

4 komentarze :

  1. Nie wiem czy w tym roku ruszy produkcja tego piernika. Zapowiada się, że nie :D Ale nikt, nigdy, nigdzie nie napisał, że można go robić tylko przed świętami :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapachniało Świętami... Ja w weekend też piekłam piernika;)

    OdpowiedzUsuń