Zakwas buraczany (kiszone buraki) W zeszłym roku po raz pierwszy przygotowałam zakwas buraczany, a z niego barszcz i zachwyciłam się:- ) Jest on bardziej aromatyczny i intensywny od przygotowanego z surowych buraków – w tym roku ponownie zagości na wigilijnym stole. Ponieważ buraki powinny kisić się przynajmniej tydzień to ostatnia chwila, aby zdążyć przed Świętami:- ) Wkrótce przedstawię przepis na barszcz na zakwasie.
Składniki, 4 porcje:
· 1 kg czerwonych buraków
· 4 ząbki czosnku
· 2 liście laurowe
· 6 ziaren pieprzu
· 2 ziarna ziela angielskiego
· 3 szklanki wody mineralnej
· 1 łyżka soli
Buraki umyć i obrać, pokroić na kawałki i włożyć do dużego słoika (wkładam buraki do dwóch słoików, które mieszczą się w lodówce), docisnąć. Dodać czosnek, liść laurowy, ziele angielski, pieprz.
Wodę wymieszaną z solą i przelać do słoików z buraki całkowicie je przykrywając. Potrząsnąć słoikiem aby pozbyć się pęcherzy powietrza, buraki docisnąć (aby przyspieszyć proces można na wierzch włożyć kromkę chleba razowego, który należy wyjąć kiedy rozpocznie się fermentacja). Słoik zamknąć i zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu rozpoczęcia fermentacji. Słoik przenieść w chłodne miejsce (lodówka, piwnica). Po kilu dniach otworzyć słoik, zebrać pianę. Buraki kiszą się ok. 1 - 1½ tygodnia. Można je przechowywać podobnie jak kiszone ogórki. Kiszone buraki wraz z sokiem można użyć do przygotowania barszczu.
U mnie też już się robi :-)
OdpowiedzUsuńJest niesamowity :-)
Pozdrawiam serdecznie!
Basia
Widzę,ze dużo osób robi na zakwasie. Ja jeszcze nie jadłam barszczu na zakwasie.
OdpowiedzUsuńKoniecznie proszę spróbować barszczu na zakwasie, zdrowy i pyszny:)
UsuńJa z takich ukiszonych buraków i czosnku robię sałatkę z oliwką, cebulą w kostkę i świeżo mielonym pieprzem
OdpowiedzUsuń