10 maja 2013

Żytnie pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym

Żytnie pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym 
Długo przymierzałam się do żytnich, bezpszennych pierogów. Zastanawiałam się czy takie ciasto będzie smaczne i czy zaakceptują je moi pierogożercy. Okazało się , że pierogi z mąki żytniej są bardzo smaczne, delikatne i sycące. Mają oczywiście inny smak, zapach a przede wszystkim kolor niż klasyczne pszenne pierogi, ale chłopcy przyjęli je radośnie:- ) Ciasto jest mniej sprężyste niż pszenne, ale pierogi lepi się wyjątkowo łatwo. Tym razem przygotowałam je z mięsa, które zostało mi po gotowaniu rosołu oraz pieczarek. Oczywiście żytnie pierogi można  przygotować z dowolnym farszem lub owocami. Myślę, że następne będą z truskawkami:- )

Składniki na farsz:
·       ok. 400 g gotowanego mięsa z rosołu
·       300 - 500 g pieczarek
·       2 cebule
·       1 duży korzeń pietruszki
·       1 pęczek natki pietruszki
·       3 – 4 łyżki oleju rzepakowego
·       1 jajko
·       sól, pieprz

Składniki na ciasto pierogowe: (około 65 pierożków)
·       400 g mąki żytniej typ 720
·       1 jajko
·       250 - 300 ml bardzo ciepłej wody
·       40 g masła
·       ½  łyżeczki soli

Dodatkowo:
·       natka pietruszki do podania pierogów

Przygotować farsz mięsno warzywny. Cebulę pokroić w kostkę, lekko osolić i zeszklić na łyżce oleju - odłożyć. Pieczarki pokroić w dużą kostkę, lekko osolić, oprószyć pieprzem i zrumienić na 2 łyżkach oleju. Do pieczarek dodać połowę zeszklonej cebuli i starty na grubych oczkach korzeń pietruszki – chwilę smażyć, aż pietruszka zmięknie. Gotowane mięso zmielić lub zmiksować z połową zeszklonej cebuli. Do masy mięsnej dodać jajko, warzywa i posiekana natkę pietruszki, całość dokładnie wymieszać i doprawić solą i pieprzem.

Przygotować ciasto pierogowe: mąkę żytnią przesiać do miski, dodać sól, jajko, roztopione i przestudzone masło.  Bardzo ciepłą wodę stopniowo wlewać do mąki, mieszając składniki łyżką. Ciasto wyjąć na stolnicę i wygniatać rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką. Ciasto włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na 30 minut. Wyłożyć ciasto na stolnicę i wygniatać jeszcze przez 2 - 3 minuty.

Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać na placki. Szklanką wyciąć kółka i nakładać po jednej łyżeczce farszu. Zlepiać dokładnie brzegi i układać pierogi na stolnicy. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Do gotującej wody wkładać porcjami pierogi (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i kiedy pierogi wypłyną na powierzchnie gotować jeszcze 1 - 2 minuty. Pierogi wyłowić łyżką cedzakową, ułożyć na talerzu jeden obok drugiego.

Podawać posypane natką pietruszki lub wedle uznania podsmażoną cebulą, masłem, jogurtem śródziemnomorskim.

Smacznego:- )

Żytnie pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym 

Żytnie pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym 

Żytnie pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym 

2 komentarze :

  1. Lubię takie smaki. Treściwe jadełko a i znalazło się w nim miejsce dla mnie na czerwone porzeczki (skorzystałem z mrożonych z Pińczowa). Bez mała pierogi "z wnętrzem".

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepis na ciasto chyba nie do końca jest dobry bo albo więcej mąki trzeba użyć albo mniej wody. W przeciwnym razie uzyska się maź nie dającą się w żaden sposób zagnieść. W moim przypadku dodałam więcej mąki i jakoś poszło. Niedługo jednak się cieszyłam bo przy nakładaniu farszu ciasto rozłaziło się pierońsko. Przy 10 pierogu doszłam w końcu do jako takiej wprawy. Ale już czekało na mnie kolejne wyzwanie - gotowanie. I znów mała katastrofa - rozwalające się pierogi mimo porządnego sklejania. I jakby tego było mało te pierogi, które się nie rozwaliły były surowawe. A gotowane zgodnie z czasem podanym w przepisie. Skończyło się na tym, że pierogi i reszta ciasta wylądowała w koszu. Lubię takie przepisy...

    OdpowiedzUsuń