Różowe pierogi z farszem z indyka i młodej kapusty |
Zasmakowały nam żytnie pierogi, jednak ich kolor taki szarobury… Postanowiłam nadać im radośniejszy odcień:- ) Do zabarwienia na różowo pierogów użyłam zakwasu z buraków. Przygotowałam wiosenny farsz z młodej kapusty i indyka z dodatkiem kminu rzymskiego – całkiem pyszny zestaw. Do tak przygotowanego ciasta pierogowego będą pasowały wszystkie wytrawne farsze ponieważ zakwas z buraków nie jest dominujący w smaku. Junior oczywiście zażyczył sobie, aby następne pierogi były niebieskie, pomarańczowe, żółte, zielone… cóż czeka nas mnóstwo eksperymentów kulinarnych:- )
Składniki na farsz:
· ok. 200 g polędwicy lub piersi z indyka
· biała część pora
· 1 łyżka soku z cytryny
· ⅓ łyżeczki kminu rzymskiego
· 2 łyżki oleju rzepakowego
· sól, pieprz, cukier
· 200 g młodej białej kapusty
· ½ szklanki bulionu lub wody
· 1 cukinia
· ½ pęczka koperku
· 1 jajko (można pominąć)
Mięso indyka umyć, osuszyć i pokroić w drobną kostkę. Pora drobno posiekać. Mięso i pora przełożyć do miski, przyprawić kminem rzymskim, pieprzem 1 łyżką oleju rzepakowego i odstawić na 30 minut (lub na całą noc) do lodówki. Kapustę drobno posiekać, cukinię obrać ze skóry o zetrzeć na grubych oczkach tarki. Koperek posiekać.
Na rozgrzaną patelnię z 1 łyżką oleju rzepakowego wyłożyć mięso i smażyć aż lekko się zarumieni. Dodać posiekaną młodą białą kapustę i cukinię, zalać bulionem i dusić aż kapusta będzie miękka ale wciąż jędrna. Farsz doprawić solą, pieprzem, odrobiną cukru, ewentualnie kminem rzymskim. Farsz wystudzić po czym dodać do niego posiekany koperek i jajko – wymieszać.
Składniki na różowe ciasto pierogowe:
· 150 g mąki żytniej typ 720
· 150 g mąki orkiszowej typ 700
· 1 jajko
· 1 łyżka oleju rzepakowego
· ½ łyżeczki soli
· ok. 200 ml zakwasu z buraków
Zakwas buraczany podgrzać (powinien być bardzo ciepły). Mąkę żytnią i orkiszową przesiać do miski, dodać sól, jajko, olej. Bardzo ciepłą zakwas z buraków stopniowo wlewać do mąki, mieszając składniki łyżką. Jeśli okaże się, że ciasto jest zbyt mało elastyczne dodać odrobinę ciepłej wody. Ciasto wyjąć na stolnicę i wygniatać rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką. Ciasto włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na 30 minut. Wyłożyć ciasto na stolnicę i wygniatać jeszcze przez 2 - 3 minuty.
Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać na placki. Szklanką wyciąć kółka i nakładać po jednej łyżeczce farszu. Zlepiać dokładnie brzegi i układać pierogi na stolnicy. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Do gotującej wody wkładać porcjami pierogi (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i kiedy pierogi wypłyną na powierzchnie gotować jeszcze 1 - 2 minuty. Pierogi wyłowić łyżką cedzakową, ułożyć na talerzu jeden obok drugiego.
Podawać posypane natką czarnuszką lub wedle uznania podsmażoną cebulą, masłem, jogurtem śródziemnomorskim.
Smacznego:- )
Różowe pierogi z farszem z indyka i młodej kapusty |
Różowe pierogi z farszem z indyka i młodej kapusty |
Różowe pierogi z farszem z indyka i młodej kapusty |
Piękne pierożki, świetne połączenie składników, podoba mi się ten przepis :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Dziękuję bardzo:) Mam nadzieję, że pierogi zasmakuja:)
Usuńcudne!!!
OdpowiedzUsuńAle zaszalałaś! Też bym zjadła takich pierogów- 2 albo 3, nooo może jednak więcej!
OdpowiedzUsuń