21 lipca 2013

Dżem wiśniowo – malinowy

Dżem wiśniowo – malinowy
Dżem wiśniowo – malinowy to nasz ulubiony. Zawsze znika ze spiżarni jako pierwszy i co roku obiecuję sobie, ze zrobię większy jego zapas. Kiedy zaczynam drylować wiśnie zapał mi trochę mija:- ) W tym roku w podobny sposób zrobiłam także dżem z wiśni i porzeczkoagrestu – kolor i smak obłędny. Proporcje wiśni i malin możecie śmiało zmieniać wg upodobań i ilości dostępnych owoców. Już  garść malin dodana do dżemu zmienia jego smak i aromat. Jeśli nie lubicie malinowych pestek, przed dodaniem wiśni przetrzyjcie dżem przez sito.

Składniki:
·       1 ½ kg wiśni
·       ¾ kg malin
·       ½ - 1 kg cukru*
·       sok z  ½ cytryny

Dodatkowo:
·       spirytus do przetarcia wieczek słoików

Wiśnie umyć osuszyć, wydrylować, przełożyć do garnka, zasypać połową cukru i gotować na małym ogniu. Kiedy puszcza już sok i zmiękną, odcedzić. Wiśnie odłożyć na bok a sok gotować tak długo aż powstanie gesty sok. Dodać maliny, sok z cytryny i resztę cukru. Ponownie gotować aż maliny się rozpadną, a całość zgęstnieje do pożądanej konsystencji. Dodać wiśnie i jeszcze chwilę gotować. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoików i zakręcić wieczkami wcześniej przetartymi spirytusem. Słoiki odłożyć do góry dnem. Kiedy „chwycą” (jeszcze ciepłe) odwrócić, wówczas dżem spadnie na dno.

* ilość cukru zależy od upodobań, zazwyczaj dżem próbuję i dosładzam wg uznania

Jeśli nie macie cierpliwości użyjcie naturalnej pektyny co niewątpliwie skróci proces przygotowywania dżemu i umożliwi użycie mniejszej ilości cukru.


Smacznego :- )

 

Dżem wiśniowo – malinowy

1 komentarz :

  1. uwielbiam malinowy dżem, ale takiego z wiśniami nie próbowałam nigdy. myślę, że też smakuje pysznie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...