8 listopada 2012

Rogale prawie marcińskie

No i udało się!!! Mamy pyszne, chrupiące, pachnące migdałami świętomarcińskie rogale. Nie było łatwo i to wcale nie dlatego, że przepis jest skomplikowany. Po pierwsze nie dostałam białego maku, po drugie zepsuł mi się melakser… Nie zniechęciłam się, zastąpiłam biały mak gotową masą z puszki i dalsze wypiekanie rogali było już tylko przyjemnością. Co tam wypiekanie, prawdziwa przyjemnością było ich pochłanianie:- ) Obiecałam sobie, że w przyszłym roku zrobię prawdziwe rogale marcińskie z białym makiem.
Rogale te dedykuję wszystkim Marcinom, tym znanym i tym nieznanym, którzy obchodzą imieniny 11 listopada – wszystkiego najlepszego:- )

Jak zrobić rogale z makiem?

Ciasto:
·       1 szklanka ciepłego mleka
·       1 łyżka suchych drożdży
·       1 jajko
·       ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii
·       3 ½ szklanki maki
·       3 łyżki cukru
·       szczypta soli
·       225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki dodaj do ciasta)

Nadzienie:
·       300 g białego maku (użyłam 500 g gotowej masy do makowca)
·       100 g pasty migdałowej (marcepana)
·       ¾ szklanki cukru pudru (użyłam pół szklanki)
·       100 g orzechów włoskich
·       100 g zblanszowanych migdałów
·       ½ szklanki rodzynek
·       1 – 2 łyżka kandyzowanej skorki pomarańczowej
·       2 – 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
·       3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki

Do posmarowania:
·       1 jajko
·       2 łyżki mleka

Lukier:
·       1 szklanka cukru pudru
·       2-3 łyżki mleka

Dodatkowo:
·       posiekane migdały lub orzechy do posypania

Suche drożdże wsypać do mleka, zostawić na kilka minut aby się rozpuściły i dobrze wymieszać. Dodać jajko i wanilie i lekko wszystko pomieszać.
Mąkę, cukier i sól wymieszać razem w dużej misce, dodać 2 łyżki lekko miękkiego masła i rozetrzeć je palcami razem z mąką. Dodać rozczyn mieszając łyżką lub ręką, przełożyć ciasto na stolnice i lekko i krótko wyrobić, do momentu kiedy ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo – ciasto powinno zostać lekko lepiące i chłodne. Uformować je w prostokąt, ułożyć na oprószonej mąką blasze, przykryć folią i schłodzić w lodowce około 1 godziny.
Schłodzone ciasto przełożyć na stolnice i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15cm, tak aby krótsze boki stanowiły górę i dół. Masło rozsmarować równomiernie na cieście zostawiając wokół ok. ½ cm margines. Złożyć ⅓ ciasta od góry, następnie złożyć dolną cześć tak aby przykryła to złożenia (tak jak się składa kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25x17cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez 45 minut.
Powtórzyć proces jeszcze 3 – krotnie, chłodząc ciasto miedzy wałkowaniami przez 30 minut. Po zakończeniu procesu ciasto dobrze zawinąć w folię i włożyć do lodówki na przynajmniej 5 godzin, a najlepiej na całą noc. Wyjąć z lodówki na około 30 minut przed planowanym przygotowywaniem rogali.
Rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65x34cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów.

Mak i orzechy sparzyć gorącą woda, po 15 minutach odcedzić i dobrze odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z blanszowanymi migdałami (ominęłam etap parzenie i mielenia maku ponieważ użyłam gotowej masy makowej; zmieliłam orzechy i migdały i dodałam do makowej masy).  Pastę migdałową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe, rodzynki i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodając śmietanę – ale  tylko tyle by uzyskać dość zwartą ale plastyczną masę. Masa nie może być zbyt płynna, ani za twarda i reguluje się jej konsystencje dodając stopniowo kwaśną śmietanę. Nie trzeba zużyć całej ilości śmietany podanej w składnikach.

Rozsmarować nadzienie na powstałych trójkątach zostawiając mały margines na wszystkich bokach – zwijać  w rogaliki zaczynając od podstawy i lekko zagiąć w kształt podkowy. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć lnianą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia do momentu podwojenia objętości, około 1 ½ godziny.
Rozgrzać piekarnik do 180ºC, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem i piec około 20 minut aż rogale ładnie się  zezłoca. Wyjąć na druciana kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem. Posypać posiekanymi migdałami lub orzechami.

Smacznego:- )

Źródło przepisu: Bajaderka  







5 komentarzy :

  1. Wyglądają przepysznie!
    Nigdy nie zdobyłam się na ich zrobienie,bo za późno myślę o białym maku.
    Ale widzę,że z niebieskim też byłyby o.k.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam, próbowałam i są przepyszne :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Aż ślinka leci! Uwielbiam te rogale, jutro koniecznie się za nie wezmę!

    OdpowiedzUsuń
  4. Z wszystkich zjedzonych przy okazji rogalowego święta, tym przyznaję grand prix..... mimo że dane mi było zasmakować w całej połówce rogala:)

    OdpowiedzUsuń