25 września 2012

Ajvar

Ajvar pasta z bakłażana, papryki, cebuli i pomidorów
Ajvar
Ajvar kojarzy mi się z wakacjami, z latem, słońcem… W Chorwacji podawany z plastrami suszonej szynki, ostrej paprykowej kiełbasy, mięsami, kawałkami sera i pieczywem. Najlepiej smakuje zimą przypominając o gorącym lecie. Dotychczas kupowałam go w sklepie, aż wpadł mi w ręce przepis. Postanowiłam spróbować i jestem zachwycona domowym ajvarem. Lubię domowe przetwory, świadomość, że jemy coś zdrowego bez konserwantów, polepszaczy smaku, coś co zrobiłam sama daje mi dużo satysfakcji. Przepis pochodzi z książki Marka Łebkowskiego „Najlepsze przepisy kuchni europejskiej”.
Ajvar pasta z bakłażana, papryki, cebuli i pomidorów
Ajvar

Jak zrobić ajvar pastę z papryki, bakłażana i cebuli?

Składniki:

  • 2 kg czerwonej papryki
  • 1 bakłażan (ok. 30 dkg )
  •  20 dkg cebuli
  •  2 ząbki czosnku
  • 10 dkg koncentratu pomidorowego
  •  200 ml oleju kukurydzianego*
  • 1 - 3  łyżki octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka cukru (do smaku)
  •  sól, 
  • pieprz, 
  • ostra papryka
Papryki i bakłażan umyć. Z papryki usunąć gniazda nasienne, a z bakłażana odciąć końce, zawinąć papryki i bakłażan  w folię aluminiową. Piec 1 godzinę w temperaturze 180ºC. Ostudzić, obrać ze skóry.

Czosnek i cebulę posiekać i zeszklić na trzech łyżkach oleju, dodać koncentrat pomidorowy, paprykę, bakłażan, resztę oleju i wszystko zmiksować za pomocą blendera (lub zmielić w maszynce do mięsa - tak robiony jest na Bałkanach). Smażyć jeszcze chwile, aż masa zgęstnieje i będzie miała pożądaną konsystencję.

Doprawić ajvar solą, pieprzem, cukrem, ostrą papryką i octem. Zamknąć na gorąco w słoikach, obrócić do góry dnem i ostudzić (ewentualnie pasteryzować).
Ostudzić i podawać z przystawkami lub do mięsa. Ajvar można też używać jako przyprawy do sosów.

*użyłam oleju rzepakowego 

Smacznego!

UWAGI (19.09.2016r.):
To najlepszy ajwar  na świecie! Przygotowując go co roku doszłam do wielkiej wprawy i mam kilka uwag dotyczących przepisu. 
Po pierwsze paprykę i bakłażana można upiec w piekarniku bez konieczności owijania jej w folię aluminiową. Warzywa piekę w 200ºC, 20 minut, potem przewracam je na druga stronę i piekę kolejne 15 - 20 minut. Po upieczeniu należy przełożyć paprykę na jakieś 15 - 20 minut do  foliowej torby i szczelnie zawiązać. Ułatwi to obieranie papryki ze skórki.
Po wielu próbach doszłam do wniosku, ze ajwar smakuje najlepiej wymieszany z olejem o neutralnym smaku. Najczęściej wiec używam oleju rzepakowego lub słonecznikowego.
Po trzecie ajwaru nie przepuszczam przez maszynkę do mielenia mięsa, ale miksuję przy użyciu blendera na najniższych obrotach. wówczas ajwar nie jest idealnie gładki, ale pozostają widoczne i wyczuwalne małe kawałki warzyw - taki smakuje mi najbardziej.
Po czwarte możecie eksperymentować z dodatkiem większej ilości czosnku, ostrej papryki czy koncentratu - ajwar ma smakować przede wszystkim Wam :) 

Ajvar pasta z bakłażana, papryki, cebuli i pomidorów
Ajvar

Ajvar pasta z bakłażana, papryki, cebuli i pomidorów
Ajvar


9 komentarzy :

  1. Prawdziwa pychota !! Przeczytałam i zaraz wykonałam .Nie dość, że rewelacyjnie smakuje to ten kolor ..prawdziwa rozkosz dla ciała i oczu .Czekam na więcej.
    MagdaH

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że smakował. Wkrótce więcej przepisów:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. W Serbii i Czarnogórze zajadałem się ajvarem w czasie kilkunastu wyjazdów na urlop do swoich przyjaciół Serbów. Zacząłem więc produkować go w domu, ale uprościłem sobie jego produkcję. Nie daję bakłażanów, daję paprykę słodką czerwoną, pomidory, czosnek, cebulę, olej, sól, czasem dodaję trochę cukru. Robię ajvar blagi (słodki), luty (lekko zaostrzony ostrą papryczką) i ajvar ostry (daję większą ilość ostrej papryczki). Ostry ajvar to mój pomysł. Aby się mniej narobić nie opiekam papryki (Serbki opiekają), surową paprykę mielę w maszynce do mięsa i razem z olejem i przyprawami gotuję. Po około 2 godzinach studzę i dokładnie miksuję blenderem, następnie gotuję do otrzymania odpowiedniej konsystencji i wekuję. Wprawdzie jedząc sam ajvar (smaczny) wyczuwa się lekko skórkę ale tłumaczę sobie, że to cenny błonnik. Mnie to nie przeszkadza. Jedząc ajvar z chlebem nie wyczuwa się drobinek skórki. Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że w przyszłym sezonie paprykowym skuszę sie na taką uproszczoną wersje ajvaru. Dziękuję za przepis i pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ajwar poznałam parę lat temu, ale dziś pierwszy raz go zrobiłam :) Wyszło pysznnie! Dziękuję za przepis:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Cieszę się, że przepis się przydał i że było pysznie:) Zapraszam do wypróbowania innych przepisów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Słuchajćie !!! Troshkę więcej chasu poswięconego na zapiekane warzywa ,ale smak nie porównywalny !!!! Radzę tego nie zmieniać

    OdpowiedzUsuń
  8. Widzę,ze dużo osób zachwala, trzeba będzie zrobić :)

    OdpowiedzUsuń