26 stycznia 2017

Pierogi leniwe

Pierogi leniwe
Pierogi leniwe to jedne z naszych ulubionych klusek. Często je robię, kiedy nie mam czasu na lepienie pierogów, albo brak mi pomysłu na obiad. Lubię je zajadać okraszone prażoną bułka tartą i cukrem albo kwaśną śmietaną. Tajemnicą pysznych leniwych jest dobry ser. Najczęściej używam sera półtłustego lub tłustego. Ilość mąki zależy od wilgotności sera. I jak to w kuchni często bywa pewne przepisy należy robić na oko. Ciasto powinno być elastyczne i nie lepić się do rąk.  Nie należy jednak dodawać zbyt dużo mąki ponieważ serowe kluski (podobnie jak kopytka) wyjdą twarde. Jeśli chcecie aby wasze leniwe były zdrowsze użyjcie mąki razowej, są równie smaczne, choć mniej urodziwe :- )

Pierogi leniwe
Jak zrobić pierogi leniwe czyli kluski serowe?

Składniki:
  • 500 g białego sera półtłustego
  • około 1 ½ -2 szklanek maki pszennej
  • 2 czubate łyżki maki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Dodatkowo:
  • bułka tarta
  • masło
  • kwaśna śmietana


Ser rozdusić widelcem razem z jajkiem i szczyptą soli i mąką ziemniaczaną. Dodawać stopniowo mąkę pszenną. Ilość dodanej maki zależy od sera jakiego użyjemy. Im będzie rzadszy tym więcej maki należy dodać. Ciasto podzielić na dwie części. Na podsypanej mąką stolnicy uformować wałek i pociąć go ukośnie  na 2 – 3 cm kluski.
W dużym garnku ugotować wodę. Kluski wrzucać do osolonego wrzątku (w dwóch porcjach) delikatnie mieszać żeby nie przykleiły się do dna. Gotować 1 – 2 minuty od momentu wypłynięcia.

Kilka łyżek bułki tartej uprażyć na suchej patelni. Kiedy się ładnie zarumieni dodać do niej masło i chwilę podgrzewać. Zrumienioną bułkę z masłem okrasić pierogi.

Pierogi leniwe podawać można także z cukrem lub kwaśna śmietaną.

Smacznego :- )

Pierogi leniwe
Pierogi leniwe
Pierogi leniwe

 

                              

4 komentarze :

  1. Kocham takie potrawy!
    https://jaglusia.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam :) Dawno nie robiłam, dobrze że mi przypomniałaś :D

    OdpowiedzUsuń
  3. muszę się przyznać, że choć bardzo lubię to wieki nie robiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierogi leniwe zawsze kojarzą mi się z domem rodzinnym i mamą, która je robiła. Zawsze bardzo mi smakowały.

    OdpowiedzUsuń